נמייה מצויה
|
ברוכים הבאים לאקו-פארק אפולוניהשלום לכולם
אהלן כולם. אני נמרוד אבל מרשה לכם לקרוא לי נימי. טיפוס חביב למדי, חד, נחוש, זריז כמכת ברק וחסר מורא. יש אומרים שאני טיפוס דיי אקדמי אז הכנתי לכם תעודת זהות מפורטת על בני מיני הנמייה היא טורף קטן יחסית. גופה מאורך, זנבה ארוך ורגליה קצרות. היא אוהבת אזורים חמים שיש בהם מקורות מים. משקלה 1.70 ק"ג עד 4 ק"ג ואורכה 48 עד 60 ס"מ ללא הזנב. אורך הזנב 33 עד 54 ס"מ פרוות הנמייה ארוכה ואפרורית-חומה, לעיתים רחוקות אף בגווני אדום וצהוב. רצועת עור ללא שיער מקיפה את העיניים. הגוף דק וגמיש ואילו הזנב סבוך וארוך. צורתה של הנמייה מזכירה מרחוק מעין זוחל גדול. פניה ארוכות, אוזניה קטנות ועגולות, בפייה 35-40 שיניים, גפיה קצרות ובעלות 5 אצבעות בכל גפה. הרגליים האחוריות חסרות שער עד העקב, הטפרים חדים ומעוקלים ומשמשים לחפירה. קיימת בלוטה אנאלית בעלת שני פתחים המשמשת לסימון טרטוריה, תקשורת וזיהוי. כאשר היא מאוימת, היא מקמרת את גבה ומסמרת את שערותיה כך שהיא נראית כמעט כפולה בגודלה הנמייה המצויה חיה על פני הקרקע. היא מוצאת מחסה במאורות ובמחילות וכן בגומחות הנוצרות בעצים עתיקים. בעת האחרונה נמצאת אף בשדות מעובדים ובשטחי חקלאות שונים. מטבעה היא פועלת בשעות היום, אך בסביבת האדם הסתגלה ופועלת גם בלילה הנמייה היא אוכלת כל. היא ניזונה מבעלי חיים קטנים ממנה: עופות, דגים, חרקים ומפירות וירקות. הידעתם? בתפריטה נמנים גם נחשים !!! נמייה יכולה להתמודד כמעט עם כל נחש, ארסי ככל שיהיה. במפגש בין נמייה לנחש, יתחולל קרב פעיל משני הצדדים. במקרה שהנמייה ניצחה, היא גם תאכל את הנחש, אף על פי שהיא מעדיפה מזונות אחרים הנמייה היא מדבירה ביולוגית : הנמייה יכולה להועיל לחקלאות בטריפה של מכרסמים שמזיקים לה. היא מועילה לאדם גם בצמצום מספר הנחשים הארסיים. בארץ ישראל היא מהווה גורם חשוב בוויסות אוכלוסיית הצפעים. המבנה החברתי של הנמיות הוא פוליגמי: זכר אחד במשפחה עם אחת עד שלוש נקבות וצאצאיהן. המשפחה מסמנת טריטוריה באמצעות גללים והפרשות מבלוטות אנאליות. הריח ייחודי לכל פרט. ניתן בקלות לזהות על סמך הריח בלבד זכרים לעומת נקבות ואפילו פרטים ספציפיים במשפחה. המבנה המשפחתי מאוחד ומגובש - הנקבות משתתפות בהנקת כלל הגורים במשפחה, והמשפחה כולה תעמוד לצד בן משפחה שהותקף רבייה- ההזדווגות מתרחשת בתחילת האביב. הזכר מחזר אחרי הנקבה, בדרך כלל חלה המלטה אחת בשנה, אך אם הנקבה מאבדת את גוריה היא עשויה להמליט פעם נוספת באותה שנה. הוולדות נולדים בחודשים אפריל-מאי כשהם עיוורים, אוזניהם אטומות וגופם מכוסה פרווה צהבהבה דלילה. הפרווה מתחלפת לאחר מספר ימים, העיניים מקבלות צבע אפור אופייני כאשר הגורים בני גיל שלושה שבועות ובני פחות מחודש ימים מתחילים הצעירים להגיב לקולות. בגיל חודשיים וחצי מתחילים הגורים להתלוות אל הוריהם ולחקות את כל מעשיהם. בגיל שנה הם מגיעים לגודל של בוגר ולבגרות מינית. תוחלת החיים 8-14 שנה כפי שבטח הבנתם אני בעל חיים דיי מרתק...וגם צנוע חחח. ראו למטה סרט שיגרום לכם לחבב אותי אף יותר. תיהנו ולהתראות בשטח. |