בז מצוי
|
ברוכים הבאים לאקו-פארק אפולוניהשלום לכולם
שמי בועז ואשתי קוראת לי בוזי. אני העוף הדורס הכי נפוץ בארץ...ולמה דורס? עופות דורסים הם עופות הניזונים מבשר של בעלי חיים אחרים. ייחודם של העופות הדורסים הוא בדרך שבה הם הורגים את טרפם. כיוון שכולנו מצוידים בטפרים שהם ציפורניים חדות ומעוקלות, אנחנו נוהגים לעוט על הטרף ולנעוץ בו אותם. מהצד זה נראה כמו דריסה ומכאן שמנו אני נחשב לקטן, עדין ונאה יותר מזוגתי. אורך גופי נע בין 30 - 34 ס"מ ומוטת הכנפיים שקצותיהם מעוגלות מגיעה ל 70 - 80 ס"מ. משקלי כ-150 גרם ושל זוגתי כ-190 גרם. בדומה ליתר מיני הבזים יש לי כנפיים וזנב ארוכים, מנוקדים, בצבע חום, שחור ושחור בהיר. אצלי הנקודות קטנות יותר, הצבע נוטה במעט לאדמדם ועל הלחי שלי יורד פס שחור מגלגל העין. שאני מתבגר צבע הראש שלי אפרפר. ראשה של זוגתי דומה לצבעי גופה והכנפיים שלה רחבות ופחות חדות משלי דודי הבז האדום מבקר אותי לעיתים באקו-פארק אפולוניה. הוא מאד דומה לי. כשאנחנו מתבייתים על טרף, אנחנו אוספים את הכנפיים לעברו וצוללים במהירות מטה. דודי חברותי ממני ולכן תוכלו לצפות בו בדרך כללי בתוך להקה. אני לעומתו, אוהב לחיות לבד או מקסימום עם זוגתי שתחייה. לחדי העין והאוזן ביניכם אתן טיפ חשוב. לי יש טפרים כהים ולו בהירים. קולי, הקריאה שלי, היא חד- הברתית מהירה ושלו היא תלת-הברתית גבוהה וצרודה אני "מדביר ביולוגי"- מכירים את המושג הזה? אני מזמין אתכם לצפות בסרט קצר ומרתק עליי ועל קרובת משפחה רחוקה שלי, דורסת הלילה החרישית, הלוא היא התנשמת הלבנה, דיירת קבועה כאן באפולוניה. גם היא מדבירה ביולוגית ואף שגרירת שלום כמו שהבנתם מזוני מגוון. אני צד ציפורי שיר, מכרסמים, זוחלים, חרקים כמו חגבים ונדלים וחיפושיות שחלקם מזיקים לחקלאות שלכם בני האדם. אני משמיד אותם באופן טבעי גם בשבילכם אז אנא תגנו על שמי הטוב ככל יכולתכם
לאחרונה נחשפתי לויקיפדיה. בהחלט תופעה מעניינת. אני מאשר שכל מה שכתוב שם עליי נכון. למשל לגביי הרבייה שלנו: "הזוגות של הבז המצוי מונוגמיים (שומרים אחד לשני אמונים). החיזור והזיווג מתחיל בחודש ינואר והקינון החל מסוף פברואר ועד יוני. הם אינם בונים קינים, אלא משתמשים בתוואי שטח קיימים, החל משקערוריות במצוקים וכלה באדניות בבתים. הנקבה מטילה 3 עד 6 ביצים אדמדמות מנוקדות במשך כמה ימים, ודוגרת עליהן כחודש. במשך תקופת הקינון הזכר (איזה ג'נטלמן אני!), מוצא עמדת תצפית אל מול הקן. הוא מביא לשם מזון לנקבה, ולעיתים מחליף אותה בדגירה. עם הבקיעה הגוזלים עטופים בפלומה לבנה, כאשר מתחת לה צומחות נוצותיהם. בתחילה הנקבה נשארת בקן ודוגרת עליהם, אבל ככל שהם גדלים, היא נמצאת פחות זמן בקן, ומצטרפת לזכר בהבאת מזון, אותו היא קורעת בשביל להאכיל את הגוזלים. אחרי כחודש הגוזלים מסוגלים לעוף. בשלב זה צבעי נוצותיהם דומים לאלה של הנקבה, ללא קשר למינם". תחום מחקר חדשני מאד המתפתח בשנים האחרונות נקרא ביומימיקרי. אחת מההגדרות שלו מדברת על פיתוח של טכנולוגיה המחקה או מחליפה פונקציה ביולוגית על ידי שווה-ערך אלקטרוני או מכני. מכיוון שאני ידוע כדורס אלוף שיודע לטרוף גם ציפורים במשקלי ואף יותר – הציפורים חוששות ממני ועפות למקום אחר. אי - לכך נהוג להשתמש ברובוטים שממש דומים לי במראה ובהתנהגות כדי לסלק ציפורים משדות תעופה, אזורים חקלאיים ועוד אז תגידו לי...זה מטוס? זו ציפור? זה אני? קראו, צפו ותתרגשו יחד איתי https://www.hayadan.org.il/robotic-bird-to-prevent-bird-strikes-2101182 אני מצרף פה לינק למשחק ביומימיקרי מדליק שיעורר בכם את יצר החדשנות וההמצאתיות ומי יודע אולי בעתיד ניפגש באיזה כנס
אז למי שמתעניין ורוצה ללמוד עוד http://www.biomimicry.org.il/index.aspx?id=2521 חייב לטוס להתראות חברות וחברים ושניפגש רק בשמחות |