דוכיפת מצויה
|
ברוכים הבאים לאקו-פארק אפולוניהשלום לכולם
ב - 29 מאי, 2008, לאחר קמפיין ארוך ו "מורט נוצות", הכריז נשיאה ה – 9 של מדינת ישראל, מר שמעון פרס ז"ל, כי הדוכיפת היא שנבחרה לציפור הלאומית של ישראל. כ- 155 אלף איש שהם 35% מקולות הבוחרים הצביעו עבורה במסגרת מיזם של החברה להגנת הטבע, כחלק מחגיגות יום הולדתה ה – 60 של מדינת ישראל מדוע ראויה הדוכיפת להיות הציפור הלאומית של ישראל ומי היא החברה להגנת הטבע אז נתחיל מהסוף. החברה להגנת הטבע הוקמה ב – 1953 והינה הארגון הסביבתי הגדול והוותיק בישראל. החברה היא עמותה ציבורית, בלתי תלויה הפועלת שלא למטרת רווח. שותפה המרכזי הוא הקהל הרחב המונה כעשרות אלפי משפחות ישראליות החברות בה. עיקר פעילותה של החברה הינה שמירת הטבע, הסביבה והנוף הישראליים. משימתם המרכזית היא להיות עם האצבע על הדופק בסוגיות הסביבה והטבע הבוערות בארצנו ולפעול למציאת פתרונות שיענו על צרכי האדם והטבע גם יחד. אנשי החברה להגנת הטבע פועלים גם כאן באפולוניה למען קידום האקו-פארק יחד עם התושבים והעירייה ועכשיו חזרה לסיבות בזכותן נבחרה הדוכיפת לציפור הלאומית שלנו ציפור יפה וצבעונית - מצד אחד יש לה כתר על הראש ומצד שני היא לא מתנהגת בסנוביות ונמצאת בגינות הבית ובמדשאות כך שכולם יכולים לפגוש בה ולהכיר אותה אישית מופיעה במקורות כסמל לחוכמה חסר מקומות קינון?- הדוכיפת מסתדרת! מקננת בקירות ובסדקים ומתמודדת יפה עם מצוקת הדיור שוויון בין בני הזוג- הן הזכר והן הנקבה יפים וצבעוניים שני בני הזוג מתחלקים בטיפול המסור בגוזלים מרשים נכון? צפו בסרטון שהופק במיוחד לכבוד מיזם בחירת הציפור הלאומית של ישראל הנה עוד קצת פרטים על הדוכיפת
אורכה של הדוכיפת כ-26–30 סנטימטר, מוטת כנפיה 42–46 סנטימטר. לדוכיפת צורה וצבעים בולטים: צבע גופה חום-צהבהב-כתמתם-ורדרד. כנפיה וזנבה מפוספסים בצבעי שחור לבן, ועל ראשה מתנשאת ציצית של נוצות ארוכות המזדקרות בזמן התרגשות ומעוף. רגליה קצרות וכנפיה גדולות. מקורה ארוך, דק ומחודד. משקלה 46–70 גרם. היא ממעטת מאוד לעמוד על עצים או על שיחים ובדר"כ נראה אותה מטיילת על פני הקרקע ומחפשת מזון. לרוב נראה אותה לבדה או בזוגות את הקן שלה היא בונה במקומות נמוכים כגון חורים וסדקים בקירות, עליות רעפים, צינורות, גזעי עץ חלולים ושקעים בגובה פני הקרקע. להגנת הקן מטורפים מפרישה הנקבה נוזל מסריח מבלוטות הסמוכות לבסיס הזנב. להפרשה זו, שריחה כשל בשר רקוב, תפקיד משוער בהרחקת טורפים כמו חתולים וטפילים וייתכן אף שהיא אנטי בקטריאלית. ההפרשה מתחילה עם ההטלה ונפסקת כשהצאצאים פורחים מהקן. כאמצעי הגנה נוסף מסוגלים הגוזלים מיומם השישי להתיז צואה על פולשים. הדוכיפת מטילה 5–6 ביצים בכל הטלה. הנקבה דוגרת לבדה מהטלת הביצה הראשונה במשך כ 17-19 יום. הגוזלים בוקעים עיוורים ועוטי פלומה אפרפרה על חלק גופם העליון. הם שוהים בקן 22-24 יום. ישנם מקרים בהם מתקיימים שני מחזורי קינון בשנה לדוכיפת הליכה מצחיקה. היא מנענעת את הראש קדימה ואחורה. עפה במעוף גלי, תנועות הכנף שלה עמוקות ואיטיות המזכירות פרפר. בישראל הדוכיפת יציבה כל חודשי השנה או מקייצת כלומר שוהה בחודשי האביב והקיץ וממשיכה לדרכה לאפריקה. היא מצויה בעיקר במישור החוף, אך תפוצתה מתפשטת וגדלה בעקבות ריבוי השדות המעובדים והמדשאות במדינה. היא ניזונה מחרקים, זחלים, גלמי התהלוכן, עשים, ערצבים ותולעים וכך נחשבת כידידה לאדם ובמיוחד חביבת הגננים. מכיוון שלשונה מנוונת היא אוכלת את טרפה על ידי זריקתו לאוויר ובליעתו בעת שהוא נופל אל תוך פיה צפו כיצד זה נראה בשטח הדוכיפת משמיעה קולות קריאה רמים, מעין "הוּפוּפ" או "הוּדהוּד", ולכן שמה בערבית הוא "הוּדהוּד". הקולות מושמעים בעיקר על ידי הזכרים למשיכת נקבות. תדירות השירה יורדת לאחר ההטלה. פרט למשיכת בת זוג, הקריאה משמשת גם לחידוש קשר שנותק עם בת הזוג. ההבדלים בין קולות זכרים שונים בעיקר באורך הצליל. שמעו
מעוניינים לקרוא עוד קצת על הדוכיפת
רוצים חידה לסיום? מה הקשר של הדוכיפת לצבא שלנו?
תשובה |