קיפוד מצוי
|
ברוכים הבאים לאקו-פארק אפולוניהשלום לכם
כאן קיפי הקיפודה. טוב שסרקתם אותי. לי ולאחי שמוליק קיפוד יש הרבה מה לספר לכם נתחיל מכמה עובדות מפתיעות: יש לנו למעלה מ-7,000 קוצים, אנחנו פעילי לילה, אוכלי כול, בעלי חושי ריח ושמיעה מפותחים, שחיינים מצוינים, מתכדרים בעת סכנה ומסוגלים לרוץ במהירות מפתיעה של 150 מטר לדקה בעזרת רגלינו החזקות סימני היכר נוספים שלנו: צבענו הכללי אפור וצבע שיער הגחון שלנו והפנים אפור-חום. האצבע השנייה שלנו קצרה והיא בעלת ציפורן ארוכה ביותר. כך תוכלו להבחין בעקבות שלנו במהלך הטיול שלכם. עוד סימן היכר מאפיין הם הגללים שלנו: צבעם שחור, צורתם גלילית באורך 1.5 -5 ס"מ והם תמיד ! מחודדים בקצותיהם. אורך גופנו הממוצע הוא 23 ס"מ ומשקלו בין חצי קילוגרם לקילוגרם. הזכרים גדולים יותר מהנקבות. פה בארץ, המין הנפוץ ביותר שלנו הוא "המצוי" אך קיימים גם קיפודי מדבר וחולות. חוש הריח שלנו מפותח מאוד בזכות החוטם הארוך והלח. אנחנו מרחרחים כל הזמן, לעתים בקול, וסורקים את הסביבה גם למטרות ניווט, תקשורת וחיזור. תחום המחיה שלנו משתרע על שטח של 16 דונם לפרט אחד ובלילות אנחנו נעים בתוכו באיטיות למרחקים של עד כ- 300 מטר בעונת החורף משפחתנו נכנסת להיברנציה -תרדמת חורף. תקופת ההיברנציה משתנה במקומות שונים בעולם בהתאם למזג האוויר ונמשכת בדרך כלל עד האביב. כאן בישראל, החורף לא כל כך קר. למדנו להתמודד אתו לא רע ולכן אנו פעילים גם בלילות הקרים. אנחנו בונים את הקנים שלנו מערמות של עלים ועשבים יבשים שאותם אספנו באמצעות פינו. הקן בצורת כיפה ובקוטר של 60-30 ס"מ והוא נבנה על שקע רדוד במקום מסתור וכך הוא אינו בולט בסביבה. בניית הקן אורכת כ - יומיים שלושה ובסופו אנחנו מרפדים אותו בעלים רכים כדי שיהיה לגורים שלנו נעים ונוח עונת החיזור שלנו מתחילה באביב בחודשים אפריל עד יוני. ההיריון נמשך 49-34 ימים ובהמלטה ארבעה עד חמישה גורים. הגורים נולדים עיוורים ועירומים. הם יונקים וגדלים. הקוצים שלהם לבנים, רכים וקצרים ובמהלך 36 השעות הראשונות לחייהם צומחים הקוצים הקבועים. בגיל 6 עד 7 שבועות הגורים מסיימים לינוק והם בוחרים לצאת לדרכם העצמאית. רוצים ללמוד קצת על תופעת ההתכדרות המפורסמת שלנו? שינוי מבנה הגוף לצורת כדור היא מאפיין ייחודי שלנו. שום יונק אחר אינו מתכדר בצורה מושלמת כמונו. הפעולה נעשית על ידי כיווץ שרירים מיוחדים בתוספת התקשות והתחדדות הקוצים כמו גדר תיל. בשלב הזה אנחנו כל כך מוגנים עד שיש רק מעט מאד אויבים טבעיים שמסוגלים להזיק לו. בארץ הטורפים שלנו הם התנים, הזאבים, הצבועים הגיריות והשועלים. הסכנה הרצינית ביותר עבורנו הם..... אתם בני האדם ובמיוחד שאריות המזון שאתם משאירים אחריכם. אנחנו הקיפודים מאד סקרנים ונמשכים מטבענו לכוסות קפה, גלידה ולפחיות משקה. הכוסות והפחיות מכילות שאריות מתוקות ואנחנו בטיפשותנו לא עומדים בפיתוי...מכניסים את ראשנו לתוכן כדי ללקק, הקוצים נתקעים בדפנות ולא מאפשרים לנו להיחלץ.אז אנא... אם בחרתם לאכול באקו-פארק אפולוניה, בבקשה !!! קחו אתכם את כל השאריות והזבל ואל תעמידו אותנו בפיתוי ולפני סיום זכרו! הקיפוד נחשב לחיה מוגנת במדינת ישראל ואין לגדל אותו כחיית מחמד. מקומנו כאן רוצים מזכרת ממני לשעות הפנאי... הציצו בלינקים הבאים ותיהנו איך מציירים קיפוד?1 הסרט עפ"י הספר שמוליק קיפוד:ד
|