זיקית ים-תיכונית /מצויה /מובהקת Chamaeleo chamaeleon
|
ברוכים הבאים לאקו-פארק אפולוניהשלום לכם
הזיקית המצויה או המובהקת הינה המין היחיד בארץ ממשפחת הזיקתיים משפחת לטאות אורכה עד 39 ס"מ. במצב רגוע היא בדרך כלל ירוקה. ניתן להבחין בין הזוויגים בהתבוננות בזנב. בסיס הזנב של הנקבה צר מזה של הזכר לזיקית יכולת הסוואה מעולה. כדי להסתתר מאויביה (נחשים, חתולים, עופות גדולים), היא משנה את צבעי גופה על פי צבעי הסביבה והאור. צבעי גופה משתנים בהתאם לגורמים חיצוניים – אור, טמפרטורה, נוכחות זיקיות אחרות או נוכחות טורף וכן בהתאם למצבים פנימיים כגון מוכנות להזדווגות, פחד ואיום. בשעות היום, כאשר היא נמצאת בין עלי צמחים, צבעה ירוק, ובלילה כאשר היא ישנה גופה מלבין. כאשר מפחידים אותה היא משחירה. יכולתה של הזיקית להחליף צבעים מאפשרת לה להתמזג היטב ברקע שבו היא נמצאת וכך לא רק להגן על עצמה אלא גם להתגנב בעצמה אל הטרף שבו היא מעוניינת איך הזיקית מחליפה צבעים כל כך מהר? בעורה של הזיקית יש תאים קטנים עם פיגמנטים בכמה צבעים שמהם משתקף האור. פיגְמֶנְט ובעברית צִבְעָן, הוא חומר המשפיע על צבע האור הפוגע בו על ידי החזרה ובליעה סלקטיביים. בביולוגיה, פיגמנט הוא כל תרכובת צבעונית המצויה בתאיהם של יצורים חיים. כמעט כל סוגי התאים בבעלי חיים, כמו תאי עור, עין, פרווה ושיער מכילים פיגמנטים. כשהזיקית משנה מצב רוח או מבחינה בשוני של הגוונים שבהם היא נמצאת, המיקום של הפיגמנטים על עור הזיקית משתנה והצבע הכללי שלה מתאים את עצמו לצבע המשטח שעליו או לידו היא נמצאת. ראו סרטונים מרחבי העולם על הזיקית באנציקלופדיית אאוריקה https://eureka.org.il גופה של הזיקית פחוס מצדדיו ומאפשר לה להתמתח ולהתכווץ בשעת הצורך. מבנה אצבעות רגליה יוצר מבנה דמוי צבת וזנבה הגמיש והארוך מותאמים ללפיתת ענפים. לזיקית ריאות גדולות התופסות כמעט את כל חלל הגוף. בשעת רוגז, הזיקית ממלאת את ריאותיה מנפחת את כל גופה ומשמיעה נשיפה מפחידה עיניה הבולטות של הזיקית מאפשרות ראייה מרחבית, והיא מסוגלת להניע כל עין בנפרד ולהסתכל לכיוונים מנוגדים בו-זמנית זיקית ניזונה בעיקר מחרקים אותה היא צדה בין ענפי הצמחים. את החרקים היא צדה בעזרת לשון ארוכה ודביקה. כשהיא מבחינה בחרק, היא שולחת לעברו לשון ארוכה ודביקה, לוכדת ובולעת אותו. בתקופת הסתיו, מטילה הזיקית כ-40 ביצים באדמה לחה. כעבור כשנה הזיקיות הצעירות בוקעות מן הביצים ומיד מטפסות לקצה גבעולים. כך הן מגינות על עצמן מטורפים ומהסכנות בקרבת האדמה. תוך חודשים אחדים גדלה הזיקית הצעירה בקצב מהיר ביותר. בסוף האביב משקלה גדול פי 10 ממשקל גופה בזמן הבקיעה מן הביצה במהלך השנים האחרונות הולך ופוחת מספרן של הזיקיות כמו מינים רבים אחרים, בעיקר בשל הרס בתי גידולן ואיסופן לגידול כחיות מחמד. כיום מוגדר מצבן בארץ ובעולם כפגיע וחל איסור להחזיק את הזיקית כחיית מחמד צפו בכתבה מרתקת על הזיקיות בישראל www.ynet.co.il |