הגת העתיקה
|
ברוכים הבאים לאקו-פארק אפולוניהשלום לכולם
התחנה הזו שייכת לתקופה הביזנטית שבה התחזקה הנצרות באימפריה הרומית. התקופה הביזנטית היא תקופה בתולדות ארץ ישראל בין השנים 324 (או 395) עד 638, כלומר בין המאות הרביעית והשביעית לספירה, בה נשלטה הארץ על ידי האימפריה הביזנטית. בתולדות עם ישראל מקבילה תקופה זו לתקופת התלמוד וראשית תקופת הגאונים. בתקופה הביזנטית נקראה העיר סוֹזוּסה והיא השתרעה על מרחב של כ-280 דונם. נמצאו בה כנסייה ורובעי תעשייה עם גתות, בתי בד, בריכות מטויחות וכבשנים לייצור זכוכית גולמית. החפירות באקו-פארק אפולוניה מעידות כי השטח שימש עורף חקלאי ותעשייתי ליישוב הביזנטי בסוזוסה החפירות בגת הזו התבצעו ב 2012. השטח מסומן כ - A1 באיור 4 בלינק המצורף. החפירות התבצעו מטעם רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב ובמימון רשות מקרקעי ישראל http://www.hadashot-esi.org.il בגת נחשפו כמה מתקנים מטויחים, בהם בורות איגום עגולים ומרובעים, שרצפתם פסיפס. הבורות שייכים לגת, לצורך יצירת יין מענבים, שהובחנו בה שני שלבי בנייה מן התקופה הביזנטית. בשלב הקדום כללה הגת שני בורות איגום עגולים קטנים ובשלב המאוחר הורחבה לשלושה בורות איגום גדולים – אחד עגול ושניים רבועים. קירות הגת בנויים מאבני כורכר בינוניות, מחוזקות בטיט לבן-אפור. לגת היה משטח דריכה, סמוך לפני השטח, שכנראה נהרס בפעילות מאוחרת. בחלק הדרומי של השטח נחשפו קטעים אחדים ממשטח עבודה בנוי אבני גוויל בינוניות, ככל הנראה מן התקופה הביזנטית או האסלאמית הקדומה. במרכז השטח נחפר קבר שוחה בודד בציר מזרח–מערב שזוהה כקבר בדוואי קראו עוד http://www.antiquities.org.il האם ידעתם על עוד אירוע היסטורי מפורסם שהתרחש ממש כאן חשוב לציין את קרב ארסוף שהתחולל במהלך מסע הצלב השלישי של ריצ'רד לב הארי בדרכו לירושליים, בדיוק על האדמה עלינו אתם עומדים. הקרב נערך ב-7 בספטמבר 1191, ליד חופי הים התיכון. בקרב זה ניצח ריצ'רד לב הארי את צבאותיו של צלאח א-דין. הקרב עלה למוסלמים באבדות רבות וכמעט שליש מהצבא המוסלמי הושמד. השאריות נפוצו לכל עבר וצלאח א-דין נאלץ לסגת למרות הניצחון המוחץ חשש ריצ'רד מהכוח המוסלמי. אף שהושמד חלק גדול מהצבא המוסלמי, עמדו לרשותו של צלאח א-דין עתודות כוח אדם גדולות שמהן יכול היה לגייס צבא חדש. ריצ'רד התקדם לעבר ירושלים אך בחר שלא לכבוש אותה כי סבר שאין בכוחה של ממלכת ירושלים להחזיק בה. במקום כיבוש ירושלים פנה לאפיק מדיני וניהל משא ומתן לשלום עם צלאח א-דין. משא ומתן זה הבטיח את כינונה של המדינה הצלבנית המחודשת צפו בסרט המתאר את הקרב |