עץ השקמה
|
ברוכים הבאים לאקו-פארק אפולוניהשלום לכולם
עץ ממשפחת התותיים מסוג פיקוס. יש כ 1000 מיני פיקוס בעולם ושלנו הוא פיקוס השקמה. נחשב עץ מוגן בישראל. הפרי נקרא ג'ומס והוא טוב למאכל אך נחות בטעמו מהתאנה. השקמה הוא עץ נשיר וגדול שמוצאו מהסוואנות של אפריקה. בארץ הוא "פליט תרבות" - עץ שהובא וניטע על ידי האדם. באפריקה השקמה מואבקת על ידי צרעות המטילות את ביציהן לתוך פרי השקמה וגורמות להפריית הפירות. בארץ, הצרעות האלה אינן מצויות ולכן השקמה יכולה להתרבות רק מייחורים (ייחור הוא חלק המנותק מצמח האם המצמיח שורשים ענפים ועלים). השקמים הובאו לארץ לפני אלפי שנים דרך מצרים. הם ניטעו בעיקר בגלל שהשקמה נודעה בקורות העץ הישרות והחזקות שניתן היה להפיק ממנה השקמה שממולכם מאד מפורסמת. היא בת 100 שנה ואולי אף יותר. ילדי שכונת נוף-ים מכנים אותה "עץ הקסמים" או "עץ המשאלות". הם מאמינים שאם מביעים משאלה בסמוך לעץ השקמה, ומתכוונים אליה – היא אכן תתקיים רוצים לנסות?ת אחד מהשירים המפורסמים בתולדות התרבות הישראלית נקרא "גן השקמים". את המילים כתב יצחק יצחקי ואת הפזמון יוחנן זראי. השיר מבטא געגועים לימיה הראשונים של העיר תל-אביב. עיר נמוכה עם מעט מאד בניינים גבוהים, כבישים, מכוניות, אוטובוסים ו...אנשים. ב - 1954 בוצע השיר לראשונה ע"י להקת פיקוד מרכז בביצוע הסולנית אשתו ריקה זראי. קראו והקשיבו https://shironet.mako.co.il/ באקו-פארק אפולוניה גדלים עצים רבים נוספים כמו עצי זית, אקליפטוסים, אורנים ועוד....עליהם נרחיב בהזדמנות אחרת. ראו כמה רבה היא תרומתם של העצים לחיים, לסביבה ולאדם:ם
עץ אחד מסייע להורדת הטמפרטורה בסביבתו בקיץ עד 4 מעלות צלזיוס עצים מסננים את האוויר. קולטים פחמן דו-חמצני ופולטים חמצן. תהליך הפוטוסינתזה עץ אחד- הוא מרחב של מארג חיים שלם. לדוגמא עץ השיטה במדבר. הקליקו https://smnh.tau.ac.il מזון וצל לבני אדם ובעלי-חיים חומרי גלם- גומי, שמן, עץ ועוד מוצרי קוסמטיקה ורפואה בית לבעלי-חיים (קופים ציפורים יונקים ועוד)...ולפעמים גם לנו בני האדם עץ אחד בקרבת הבית דומה לקיר אקוסטי. הוא בולם ובולע רעשים מהסביבה הקרובה פרטיות. הגנה מרוחות חזקות. מקום מסתור יופי ואסתטיקה. נוי ובילוי עץ בוגר בסמוך לנכס מעלה את ערכו הכלכלי באחוזים רבים מערכת שורשים של עצים בוגרים עשויה להיות גורם ממתן באופן משמעותי ברעידות אדמה נטיעת יערות מסייעת במלחמה נגד המדבור וסחיפת הקרקע. חבקו אותו חזק בעלי חיים מתגרדים, מתנקים, מסתרקים, משילים באמצעות גזעי עצים וענפים מחקרים מראים כי להתבוננות בעצים יש השפעה מרגיעה לכלל האוכלוסייה ואפקט מרפא לאנשים המצויים בדיכאון. ההתבוננות משפרת את יכולת הריכוז, מפחיתה את הצורך בשימוש בתרופות ואף מסייעת לאיכות השינה. טיפול/תרפיה בגננות - טיפול בעצים הפך בשנים האחרונות לכלי טיפולי בקשישים, אסירים, קהילות מיוחדות ועוד. במחקרים מצאו ש "באזורים ירוקים" נרשמה ירידה של כ-50 אחוז ברמת הפשיעה יש לכם עוד רעיונות? כתבו לנו בחשבון הפייסבוק שלנו חשוב לדעת!!! כריתה של עץ בישראל היא עבירה פלילית. גם אם העץ נמצא בחצר הבית שלכם, כדי לכרות אותו, אתם זקוקים לרישיון מיוחד מפקיד היערות האזורי ראיתם כמה שיתופי פעולה יש לעצים אתנו? אנא כבדו ושמרו על עץ השקמה העתיק שלנו. אתם יכולים לטפס עליו אבל רק בזוגות! כדי לא להעמיס עליו ולגרום לו לנזק מצורף למטה לינק מעורר השראה על העצים והטבע ככלי לבניית הביטחון והערך העצמי שלנו https://www.facebook.com/Conspiralla קריאה נעימה |